Başkaldırının simgesi olan BEDEN: Nemfomani


30.12.2014


Kadında cinsel doyumsuzluk...

Bir çok insan filme erotik film gözüyle bakıyor ve öyle düşünüyor. Oysa...

“Nymphomaniac” bir film adı olarak duyuldu ve bu film son zamanlarda oldukça fazla tartışma konusu oldu, Türkiye’de yayınlanıp yayınlanmaması konusunda uzun uzun konuşuldu. Film müstehcen sahnelerden oluştuğu gerekçesiyle, belirli tarihlerde ve belirli şehirlerde gösterime sunuldu.

Bir çok insan filme erotik film gözüyle bakıyor ve öyle düşünüyor. Oysa film, kadının kontrolü dışına çıkan cinselliğini ve başkaldırı aracı olarak kullandığı bedenini konu alıyor.

Nemfomani - Nymphomania - Kadında Cinsel Doyumsuzluk

Cinsel yaşamın çeşitliliği eşleri doyuma götüren bir durumdur ve insan yaşamının doğasında vardır ayrıca cinsel kişiliğin gelişmesine de katkı sağlar. Sevişmekten büyük zevk alan ve üst üste birkaç orgazm yaşayabilen her kadın seks düşkünü değildir. Fakat kişinin hiçbir doyuruculuğu olmayan cinsel ilişkileri sık sık yaşaması ve farklı kişilerle yaşamasının altında başka sebepler vardır.

Nemfomani nedir?

Kadınlarda görülen; değişik erkeklerle olma isteği ve aşırı seksüel istek duyma ile karakterize bir cinsel işlev bozukluğudur. Kısaca kadında cinsel taşkınlık veya doyumsuzluğa varan aşırı seks düşkünlüğü demektir. Hastalık derecesine varacak kadar cinsel ilişki kurma gereksinimi ve erkeğe doyamama durumudur.

Psikoseksüel bir bozukluktur. Erkekler de görülenine ise "satiriasis" adı verilir.

Eşine ya da sevdiği erkeğine duygulu ve cinsel yönden aşırı istekli olan kadınları nemfoman olarak değerlendirmek yanlıştır. Çünkü nemfoman kadınlar sosyal baskıları ve yasaları hiçe sayarak sadece bir erkekle değil herhangi bir erkekle ve her sınıftan erkekle yatmayı arzularlar ve genellikle de toplumda çok zor durumlara düşerler. 

Nemfomanlarda pornografi düşkünlüğü hızla kontrol dışı bir tutum halini alabilir ve seks bağımlılıkları alkol/madde bağımlılığı kadar güçlü ve yıkıcı sonuçlara yol açabilir. Öfkeli, sinirli ve gergin olan nemfoman kadınlar bir şeyler yolunda gitmiyor duygusunu sık yaşarlar, dikkatlerini toplamakta güçlük çekerler, gündelik faaliyetlerini yerine getirmekte zorlanırlar ve bu yüzden de diğer cinsel işlev bozuklukları ve özellikle orgazm bozukluğu da sık görülür. Çünkü nemfoman kadınlar cinsel boşalmada bile doyuma ulaşamazlar. Orgazmla birlikte gelmesi gereken rahatlama ve gevşeme olmaz ve cinsel gerilim hali sürer. Veya doruk noktaları çok yüksek olmadığı için ardından gelen rahatlama da çok yetersizdir.

Nemfomani’nin nedenleri...

- Çocukluğun sevgisiz ve güvensiz bir ortamda yaşanmış olması; çocukluğunda sevgisiz ve güvensiz bir ortamda yaşamış nemfomanlar çocuklukta bulamadıkları ruhsal ve bedensel sıcaklığı sürekli değişen eşlerde ararlar. Bu nedenle gerçek doyumu bulamazlar. Çocukluktan gelen bu güvensizliğin şaşmaz belirtilerinden biri olarak sürekli kendilerini kanıtlamak ve yeni erkekler fethetmek gereksinimi duyar.
-Ruhsal bozukluklar
-Kalıtım yani genetik faktörler
-Organik beyin hastalıkları
-İç salgı bezleri düzensizlikleri vb.

Nemfomani benzeri durumlara yol açan nedenler

- Kadınlarda yaş dönümü yılları,
- Hormonal dengesizliklerin yarattığı ruhsal bozukluklar ve bunalımlar, 
- İlaçlar ve uyuşturucular,
- Vulva egzeması vb. durumlarda da nemfomanik davranışlar görülebilir. Bu tür davranışlar nemfomani sayılmaz fakat cinsel yaşamın normal ölçüleri de aşılmış sayılır.

Facebook


Twitter